Jakie są zalety naturalnego porodu?

zalety naturalnego porodu
zalety naturalnego porodu

Cesarskie cięcie staje się coraz bardziej powszechnym zabiegiem, ponieważ przyszłe mamy boją się rodzić siłami natury. Prawdopodobnie nie zdają sobie sprawy ile ukrytych, a zarazem istotnych zalet posiada naturalny poród. Jeśli spodziewasz się dziecka, koniecznie zapoznaj się z jego korzyściami zanim nadejdzie ten długo wyczekiwany dzień!

1. Bezpieczniej dla dziecka

Wydaje Ci się, że podczas cesarskiego cięcia dziecko przeżywa mniejszy szok, ma mniej siniaków i generalnie lepiej go znosi? Wbrew pozorom naturalne przyjście na świat niemowlęcia jest dla niego bardziej odpowiednie. Dzięki niemu lepiej przygotowuje się do nowego środowiska. Ponadto ucisk, który następuje w momencie przejścia maleństwa przez miednicę, pozwala mu pozbyć się płynu owodniowego z płuc. Wtedy maluch ma możliwość po raz pierwszy zaczerpnąć powietrza. Jest to niezwykle istotne, ponieważ wówczas maleje ryzyko wystąpienia u dziecka niewydolności oddechowej.

zalety-naturalnego-porodu-9 Jakie są zalety naturalnego porodu?
flipboard.com

2. Szybszy powrót do zdrowia mamy

Poród siłami natury jest nie tylko bezpieczniejszy dla dziecka, ale i dla matki. Co więcej, kobieta po nim znacznie szybciej odzyskuje dawną formę. Mowa o połogu, czyli okresie w którym organizm powraca do dawnego stanu. Przeciętnie trwa on około 6 tygodni, natomiast po cesarce czas ten zdecydowanie się wydłuża. Spowodowane jest to faktem, że operacja ta niesie ze sobą różne komplikacje, po których ciało jest znacznie bardziej obolałe i ciężej się regeneruje. W dodatku temu wszystkiemu towarzyszy rwąca rana, na którą trzeba bardzo uważać.

zalety-naturalnego-porodu-4-e1492110064751 Jakie są zalety naturalnego porodu?
pinterest.com

3. Szybszy kontakt z dzieckiem po porodzie

Po naturalnym porodzie – jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań – maluch szybko trafia w objęcia mamy. Jest to niezwykle wzruszająca chwila, którą pamięta się przez całe życie. Możemy śmiało stwierdzić, że nie ma nic piękniejszego niż pierwszy kontakt z maleństwem, dlatego świeżo upieczona mama nie może się jej doczekać. Natomiast w przypadku cesarskiego cięcia, kobieta znacznie dłużej czeka na pierwsze przytulenie dziecka. Wszystko przez to, że jest bardziej obolała i czuje się ogromnie wycieńczona. W dodatku po takim zabiegu zmuszona jest przeleżeć w szpitalu od 12 do 24 godzin na wypadek wystąpienia niepożądanych komplikacji.

new-parents-with-baby-talking-to-doctor-and-smiling Jakie są zalety naturalnego porodu?
flipboard.com

4. Wzrost pewności siebie

U wielu kobiet, które urodziły w sposób naturalny często dostrzegamy zmianę charakteru. Przede wszystkim można zaobserwować u nich większą przebojowość oraz pewność siebie. Dzieje się tak, ponieważ świadomość przejścia przez trudne doświadczenie jakim jest poród, daje im niesamowite poczucie wewnętrznej siły. Dzięki temu chętniej podejmują się różnych zadań i przede wszystkim lepiej radzą sobie z przeciwnościami losu.

zalety-naturalnego-porodu-5-e1492110241308 Jakie są zalety naturalnego porodu?
pinterest.com

5. Świadomość porodu

Wiele mam jest zdania, że poród jest jednym z najcięższych, ale i najpiękniejszych doświadczeń w ich życiu. Pamiętaj, że poprzez wydawanie dziecka na świat w sposób naturalny, aktywnie oraz świadomie w nim uczestniczysz. Dzięki temu na zawsze zapamiętasz to niesamowite przeżycie, jakim jest proces narodzin i pierwszy kontakt z Twoim dzieckiem.

zalety-naturalnego-porodu-2-e1492114836191 Jakie są zalety naturalnego porodu?
flipboard.com

6. Naturalny poród przyspiesza proces laktacji

Kolejną ważną zaletą wydania potomstwa siłami natury, jest znacznie szybsze uzyskanie mleka przez kobietę. Odpowiada za to oksytocyna – hormon, który stymuluje produkcję pokarmu w organizmie mamy, zaraz po naturalnym porodzie. Natomiast jeśli dziecko przyszło na świat przy pomocy cesarskiego cięcia, istnieje spore prawdopodobieństwo pojawienia się problemów z laktacją. Wtenczas wystąpienie pokarmu może opóźnić się nawet o kilka dni.

zalety-naturalnego-porodu-3-e1492109764265 Jakie są zalety naturalnego porodu?
pinterest.com

7. Brak szpecącej blizny na brzuchu

Kolejną niewątpliwą zaletą naturalnego porodu, jest brak szpecącej szramy na brzuchu. Co więcej ciągłość macicy nie zostaje przerwana, dzięki czemu bez obaw będziesz mogła ponownie zajść w ciąże. Jednakże po cesarce nie ma się co spieszyć z kolejnym dzieckiem, ponieważ nie do końca zagojona rana może się samoistnie otworzyć. Potrzeba co najmniej dwóch lat, by blizna stała się naprawdę wytrzymała.

zalety-naturalnego-porodu-7-e1492113217686 Jakie są zalety naturalnego porodu?
pinterest.com

Jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań spróbuj urodzić samodzielnie, ponieważ jest to korzystniejsze zarówno dla Ciebie, jak i Twojego maleństwa. Zaufaj naturze i swojemu organizmowi, ponieważ do tego procesu przygotowywał się przez całe 9 miesięcy. Poza tym jest to niesamowite przeżycie, które zdecydowanie warte jest poświęcenia. 

(źródło: dailymom.com, mamanatural.com)

Polub nas na Facebook