7 aktywności fizycznych, których należy unikać w czasie ciąży

szkodliwe aktywności fizyczne w czasie ciąży
szkodliwe aktywności fizyczne w czasie ciąży

Przyszłe mamy przede wszystkim muszą mieć na uwadze zdrowie własne i dziecka. Dlatego powinny szczególnie uważać na wykonywane czynności, ponieważ większość okazuje się dla nich bardzo niebezpieczna. Z czego, więc należy zrezygnować będąc w ciąży?

1. Jazda na rowerze

Jazda na rowerze nie jest najlepszą aktywnością dla kobiet spodziewających się dziecka. Staje się ona szczególnie niebezpieczna, ponieważ w ciąży jest o wiele trudniej złapać prawidłową równowagę, przez co łatwo o wypadek. Dobrą alternatywą jest rowerek stacjonarny, na którym możesz spokojnie ćwiczyć. Jest on doskonałym sposobem na zapewnienie sobie odpowiedniej dawki ruchu, bez ryzyka uszkodzenia zdrowia maleństwa.

szkodliwe-aktywnosci-fizyczne-w-czasie-ciazy 7 aktywności fizycznych, których należy unikać w czasie ciąży
pinterest.com

2. Bieganie

Możesz biegać jedynie wtedy, gdy przed ciążą bez problemu pokonywałaś dłuższe dystanse. Jednak, jeśli dopiero chcesz zacząć swoją przygodę z joggingiem, nie decyduj się na tego typu wysiłek. Nie posiadasz odpowiedniej kondycji, by decydować się na daną aktywność fizyczną. W zamian postaw na spacery w umiarkowanym tempie, dzięki którym trochę się rozruszasz i dobrze dotlenisz.

szkodliwe-aktywnoci-fizyczne-w-czasie-ciy-1-e1493621714654 7 aktywności fizycznych, których należy unikać w czasie ciąży
flipboard.com

3. Sporty kontaktowe

Jeśli dotychczas lubiłaś sobie pograć w siatkówkę bądź koszykówkę, niestety na czas ciąży musisz z niej zrezygnować. Otóż gry zespołowe nie są zalecane dla przyszlych mam ze względu na wysiłek jaki trzeba w nie włożyć oraz duże ryzyko kontuzji. Gdy spodziewasz się dziecka musisz przede wszystkim zwolnić tempo i zadbać o odpoczynek, a tego typu aktywność zdecydowanie temu nie sprzyja.

Zobacz również: 7 rzeczy, które należy wiedzieć o noworodkach

szkodliwe-aktywnoci-fizyczne-w-czasie-ciy-3-e1494664036654 7 aktywności fizycznych, których należy unikać w czasie ciąży
flickr.com

4. Parki rozrywki

Może i parki rozrywki to świetna zabawa, ale na korzystanie z nich w pełni będziesz musiała poczekać. Będąc w ciąży należy unikać wszelkich gwałtownych ruchów, dlatego kolejki górskie czy karuzele są surowo zabronione. Nie tylko spowodują mdłości, ale i mogą poważnie zaszkodzić dziecku.

szkodliwe-aktywnoci-fizyczne-w-czasie-ciy-4-e1493621660301 7 aktywności fizycznych, których należy unikać w czasie ciąży
flickr.com

5. Dźwiganie, podnoszenie ciężkich rzeczy

Unikaj nadmiernego wysiłku, a w szczególności podnoszenia bądź dźwigania ciężkich rzeczy. Musisz wiedzieć, że tego typu czynności grożą krwawieniem z dróg rodnych, które z kolei mogą przyczynić się do poronienia. Dlatego ważne, żebyś nie dźwigała ciężkich zakupów, więc idąc do sklepu bierz tylko najpotrzebniejsze rzeczy. Pamiętaj, że ciąża to wyjątkowy stan, podczas którego nie możesz się nadwyrężać.

szkodliwe-aktywnoci-fizyczne-w-czasie-ciy-2-e1493621805438 7 aktywności fizycznych, których należy unikać w czasie ciąży
pinterest.com

6. Skoczne ćwiczenia

Skoczne ćwiczenia w ciąży to zdecydowanie nie jest dobry pomysł. Spodziewając się dziecka Twoje stawy są znacznie bardziej narażone na wszelkie urazy, ze względu na obciążenie, które narasta. Jeśli nie chcesz mieć z nimi problemów i swobodnie się poruszać, to zrezygnuj z tego typu ćwiczeń. Pozatym liczne podskoki i nagłe ruchy, nie służą maleństwu.

szkodliwe-aktywnosci-fizyczne-w-czasie-ciazy-1 7 aktywności fizycznych, których należy unikać w czasie ciąży
pinterest.com

7. Niektóre czynności domowe

Mowa o myciu okien, wieszaniu firanek i o wszystkich czynnościach, które wymagają długotrwałego trzymania rąk w górze. Może doprowadzić to ciężarną kobietę do rozciągnięcia więzadeł macicy, zaburzeń krążenia, co w konsekwencji skutkuje omdleniami i zawrotami głowy. Dlatego, lepiej odpuścić sobie tego typu prace domowe i powierzyć je swojemu partnerowi. Poza tym wszelkie detergenty i środki czystości, to silnie chemiczne związki, których lepiej unikać.

Zobacz również: Jesienne kurtki i kombinezony niemowlęce

szkodliwe-aktywnoci-fizyczne-w-czasie-ciy-5-e1493623858376 7 aktywności fizycznych, których należy unikać w czasie ciąży
flickr.com

W czasie ciąży najważniejsza jesteś Ty i Twoje maleństwo, więc pomyśl dwa razy zanim podejmiesz się większego wysiłku fizycznego. Teraz musisz postawić przede wszystkim na wypoczynek i relaks.

(źródło: babycenter.com, justmommies.com)

Polub nas na Facebook