7 rzeczy, które należy wiedzieć o noworodkach

rzeczy, które należy wiedzieć o noworodkach
rzeczy, które należy wiedzieć o noworodkach

Spodziewasz się dziecka? Poznaj najważniejsze fakty na temat swojego maleństwa zanim pojawi się na świecie! Przedstawiamy kilka istotnych informacji o noworodku – czyli jaką podstawową wiedzę powinna posiadać każda przyszła mama! Zobacz, jak przygotować się na pierwsze, wspólnie spędzone chwile.

1. Ile snu potrzebuje noworodek?

Noworodek przesypia nawet 19 godzin na dobę i jest to całkowicie normalne. Przebudza się jedynie na karmienie i ponownie zapada w sen. Okres ten trwa przez pierwszych 5 tygodni życia malucha. Jednak trzeba pilnować, by nie drzemał dłużej niż około 3-4 godzin bez przerwy – inaczej dziecku znacznie spadnie poziom cukru we krwi, przez co będzie osłabione. Dlatego na początku tak ważne jest przebudzanie go na czas karmienia. Wraz z upływem czasu nie będzie to konieczne, ponieważ rytm snu niemowlaka się unormuje i będzie spał on dłużej w nocy niż dzień.

gettyimages-80293962 7 rzeczy, które należy wiedzieć o noworodkach
flickr.com

2. W jakiej pozycji układać go do snu?

To, w jakiej pozycji znajduje się noworodek ma ogromne znaczenie. By zapewnić bezpiezny odpoczynek swojemu maluszkowi, kładź go na plecach i przekręcaj jego główkę na bok – wszystko po to, by nie doszło do zachłyśnięcia w momencie ulewania się pokarmu. Natomiast nigdy nie kładź go na brzuchu! Ta pozycja może być tragiczna w skutkach, ponieważ często doprowadza do kłopotów z oddychaniem malca, poprzez ugniatanie przepony. Pozatym może się zdarzyć i tak, że maluch zablokuje sobie buzie pościelą.

rzeczy-ktre-naley-wiedzie-o-noworodkach-3-e1492934202953 7 rzeczy, które należy wiedzieć o noworodkach
flickr.com

3. Noworodek uwielbia bliskość i dotyk

Szczególnie bliskość i dotyk matki. Nie bez powodu maluch uspokaja się dopiero wtedy, gdy znajdzie się w jej ramionach. Na dzieci bardzo dobrze działa również głaskanie i masaż. Nie tylko koi ich nerwy, ale i stymuluje rozwój intelektualny oraz emocjonalny. Wobec tego postaraj się, jak najczęściej mieć kontakt fizyczny ze swoim maleństwem i nie żałuj mu czułości, ponieważ bardzo jej potrzebuje.

Zobacz również: 6 aktywności, które wpływają na większą inteligencje niemowlaka

one-day-old-newborn-baby-crying 7 rzeczy, które należy wiedzieć o noworodkach
flipboard.com

4. Jak często myć noworodka?

Generalnie lekarze zalecają nawet codzienne kąpanie noworodka. Wówczas jego skóra pozostaje dokładnie oczyszczona z wszelkich zabrudzeń, przez co lepiej się regeneruje. Stosuj przy tym specjalistyczne preparaty przeznaczone dla niemowlaków, ponieważ inne mogą skutkować podrażnieniem lub wywołaniem reakcji alergicznej. Natomiast jeśli na samym początku nie czujesz się pewnie kąpiąc własne dziecko, w zamian możesz przemywać jego ciało wilgotnym ręcznikiem. 

rzeczy-ktore-nalezy-wiedziec-o-noworodkach 7 rzeczy, które należy wiedzieć o noworodkach
pinterest.com

5. Czego boi się noworodek?

Noworodek źle reaguje na głośne dźwięki, a w szczególności we wczesnym etapie życia. Gdy maluch pojawi się na świecie warto, więc unikać krzyku i podniesionego tonu głosu, ponieważ źle to na niego działa. Dobrze również odsunąć od niego wszelkie interaktywne, hałaśliwe zabawki, które mogą go tylko niepotrzebnie rozdrażnić. Trzeba mieć na uwadze, że układ nerwowy dziecka nie jest jeszcze w pełni rozwinięty, przez co bardziej emocjonalnie będzie reagowało na wszelkie bodźce.

rzeczy-ktre-naley-wiedzie-o-noworodkach-10-e1492937346883 7 rzeczy, które należy wiedzieć o noworodkach
pinterest.com

6. Noworodek szybko marznie

Szczególnie w pierwszych dniach życia dziecka zadbaj o to, by miało ciepło. Niemowlak w okresie płodowym przebywał w temperaturze wynoszącej około 36.6 stopni Celsjusza, dlatego po przyjściu na świat bardzo łatwo marznie. Okres, w którym malec będzie się przystosowywał do nowego środowiska po opuszczeniu brzucha mamy, trwa około 5 miesięcy. Wówczas obowiązkowym elementem ubioru jest czapeczka, którą trzeba nałożyć zwłaszcza po kąpaniu. Natomiast, jeśli chcesz sprawdzić czy maleństwu jest zimno, nie sugeruj się rączkami czy nóżkami, lecz karkiem oraz klatką piersiową.

rzeczy-ktre-naley-wiedzie-o-noworodkach-5-e1492934431552 7 rzeczy, które należy wiedzieć o noworodkach
flickr.com

7. Nie lubi szybkiej zmiany pozycji

Noworodki bardzo źle znoszą nagłe zmiany pozycji i niespodziewane ruchy. Jeśli gwałtownie weźmiesz swojego malca na ręce, to wtenczas możesz zauważyć przerażenie na jego twarzy. Dodatkowo dostrzeżesz, jak rozprostowuje swoje rączki i nóżki w geście samoobrony. W związku z tym radzimy obchodzić się z maluchem przede wszystkim pewnie oraz bez niespokojnych ruchów.

Zobacz również: 7 zaskakujących zalet karmienia piersią

rzeczy-ktre-naley-wiedzie-o-noworodkach-7-e1492934687743 7 rzeczy, które należy wiedzieć o noworodkach
flipboard.com

Pierwsze tygodnie są szczególnie trudne, ponieważ nowo narodzone dziecko wymaga najwięcej opieki. Dlatego zanim maluch przyjdzie na świat, warto posiadać podstawową wiedzę na jego temat, by zapewnić mu jak najlepsze warunki do rozwoju. Na samym początku może być Ci trudno pamiętać o tylu istotnych rzeczach, jednak z czasem wszystkiego się nauczysz i będziesz doskonale znać potrzeby swojej pociechy.

(źródło: care.com, babycenter.com)

Polub nas na Facebook