Jak radzić sobie ze stresem w ciąży? 6 najlepszych metod

najlepsze metody na stres w ciąży
najlepsze metody na stres w ciąży

Ciąża to niesamowity, ale i zarazem bardzo nerwowy okres w życiu każdej kobiety. Jednak przyszła mama nie powinna dawać się stresowi, ze względu na własne zdrowie i prawidłowy rozwój dziecka. Tylko, jak skutecznie go pokonać? Poznaj kilka niezawodnych metod, które pomagają odzyskać wewnętrzną równowagę.

1. Relaksuj się i skup się wyłącznie na dziecku

Chwile relaksu wpływają korzystnie nie tylko na Ciebie, ale i na Twoje maleństwo. Poza tym organizm w czasie ciąży jest bardzo wycieńczony, ponieważ nieustannie odżywia i wspomaga rozwój dziecka. Z tego powodu potrzebuje znacznie więcej chwil wytchnienia niż dotychczas. W tym celu zadbaj przede wszystkim o odpowiednią ilość snu. Natomiast jeśli dopadnie Cię nagły stres, spróbuj się wyciszyć poprzez liczenie oddechów, medytację lub po prostu śmiech, który jest najlepszym i najszybszym sposobem na redukcję napięcia!

najlepsze-metody-na-stres-w-ciy-5-e1493530449789 Jak radzić sobie ze stresem w ciąży? 6 najlepszych metod
flipboard.com

2. Zrób listę

Stworzenie listy jest bardzo ważną rzeczą, bez których wiele mam nie wyobraża sobie codziennego funkcjonowania. Przede wszystkim pomaga ona zaplanować i uświadomić sobie wiele spraw. Dzięki wcześniejszemu jej sporządzeniu zyskasz spokój poprzez świadomość tego, że wszystko masz pod kontrolą. Szczególnie istotną sprawą, jest przygotowanie planu porodu, w którym powinnaś uwzględnić najważniejsze rzeczy. Dzięki temu, gdy nadejdzie dzień przyjścia na świat Twojego malucha, Ty będziesz mniej zdenerwowana i w pełni przygotowana!

pregnant-woman-drawing-in-a-sketchbook Jak radzić sobie ze stresem w ciąży? 6 najlepszych metod
pinterest.com

3. Bądź aktywna

W czasie tych 9 miesięcy staraj się być w miarę aktywną. Dobrym wyjściem są wszelkie zajęcia dla kobiet w ciąży, które utrzymują w dobrej kondycji zarówno fizycznej, jak i psychicznej. Są to m.in. specjalne zajęcia na basenie, które oferują szereg  ćwiczeń o działaniu rozluźniającym oraz relaksującym. Poza cenną dawką ruchu, zyskasz stały kontakt z przyszłymi mamami, z którymi będziesz mogła konsultować wszelkie obawy.

Zobacz również: 6 wskazówek, jak zrozumieć język ciała Twojego dziecka

najlepsze-metody-na-stres-w-ciazy Jak radzić sobie ze stresem w ciąży? 6 najlepszych metod
flickr.com

4. Słuchaj swojego ciała

Ciąża to niesamowity, ale i ciężki okres dla każdej kobiety, w którym szczególnie trzeba zadbać o siebie. Zamiast skupiać się na obawach i zamartwianiu się, poświęć tą uwagę własnemu “ja”. Wsłuchaj się we własny organizm, by wiedzieć czego dokładnie potrzebuje. Zwracaj uwagę przy tym na swoje zachcianki żywieniowe, które mogą sygnalizować niedobór ważnych minerałów. Pamiętaj, że w czasie tych 9 miesięcy, najważniejsze jest zdrowie Twoje i dziecka!

najlepsze-metody-na-stres-w-ciy-6-e1493530327447 Jak radzić sobie ze stresem w ciąży? 6 najlepszych metod
flipboard.com

5. Zdrowo się odżywiaj

Gdy czujesz, że nie jesteś w stanie zapanować nad myślami i odczuwasz ciągły niepokój – skomponuj sobie antystresowy jadłospis! W jego skład wchodzą migdały, szpinak, jajka, produkty zbożowe oraz jagody, które dzięki bogactwu witaminy B2, regulują układ nerwowy. Codzienna dawka tego suplementu sprawi, że będziesz rześka, pełna energii oraz optymizmu. Zadbaj przy tym o odpowiednie nawodnienie, ponieważ Twój organizm potrzebuje dużej ilości płynów do regeneracji.

najlepsze-metody-na-stres-w-ciy-2-e1493530306643 Jak radzić sobie ze stresem w ciąży? 6 najlepszych metod
pinterest.com

6. Słuchaj muzyki klasycznej

Słuchanie muzyki klasycznej od zawsze polecało się przyszłym mamom. Okazało się, że jej kojące dźwięki nie tylko uspokajają nerwy, ale i regulują proces oddychania oraz przemianę materii! Ponadto stwierdzono, że dany gatunek rozwija inteligencję dziecka. Neurolodzy są zdania, że wszystko to dzięki tworzeniu się nowych neuronowych połączeń w mózgu. Kobietom w ciąży szczególnie zaleca się sięganie po ponadczasowe utwory Mozarta, Vivaldiego, Haydna lub Haendla.

Zobacz również: 7 rzeczy, które zrozumieją tylko kobiety w ciąży

najlepsze-metody-na-stres-w-ciy-4-e1493530277557 Jak radzić sobie ze stresem w ciąży? 6 najlepszych metod
pinterest.com

Jeśli w Twoim życiu stres jest na co dzień obecny, koniecznie wypróbuj którąś z powyższych relaksacyjnych metod. Dzięki regularnemu ich praktykowaniu odzyskasz wewnętrzny spokój, co przełoży się na prawidłowy rozwój i zdrowie dziecka.

(źródło: theguardian.com, webmd.com)

Polub nas na Facebook