7 najczęstszych obaw przyszłych mam

najczęstsze obawy przyszłych mam
najczęstsze obawy przyszłych mam

Niestety ciąża to nie tylko radosne wyczekiwanie dziecka, lecz czas pełen lęku i obaw. Niepokój towarzyszy przyszłej mamie od samego początku, która zamiast entuzjastycznie odliczać dni do narodzin, skupia się na zamartwianiu. Jednak zazwyczaj okazuje się, że cały ten stres był zupełnie niepotrzebny. Dowiedz się więc, jakie są najczęstsze lęki kobiet spodziewających się dziecka i, jak w prosty sposób im zaradzić!

1. Stres zaszkodzi dziecku

Jak wiemy czas ciąży nie należy do najłatwiejszych, więc nie trudno o nerwy. Poza tym w ciele kobiety nieustannie buzują hormony, dlatego nadmiar emocji nikogo nie dziwi. Z tego powodu wiele kobiet przejmuje się, że ich częste poddenerwowanie i niepokój źle wpłynie na dziecko. Uspokajamy, że sporadyczny stres nie odciśnie się trwale na zdrowiu dziecka. Szkodzi dopiero wtedy, gdy jest bardzo nasilony, spowodowany ciężkimi przeżyciami, jak np. śmierć bliskiej osoby czy utrata pracy. Jednak mimo wszystko lepiej starać się zachowywać spokój.

najczstsze-obawy-przyszych-mam-6-e1493053689425 7 najczęstszych obaw przyszłych mam
flipboard.com

2. Ciąża zniszczy ciało

To, jak będzie wyglądało Twoje ciało po porodzie, w dużej mierze zależy od Ciebie. Na wygląd sylwetki głównie wpływa prawidłowe odżywianie. Jeśli więc w czasie ciąży postawisz na pełnowartościowe produkty, to nie musisz się obawiać drastycznego wzrostu wagi, ponad zalecaną normę. Istotny jest również umiarkowany ruch. Dlatego dobrze jest zadbać o jakąkolwiek aktywność fizyczną, ponieważ pomoże ona Ci w zachowaniu dobrej kondycji. Natomiast, by zapobiec rozstępom, zawczasu wcieraj oliwkę i wykonuj masaże, a żadne blizny nie będą Ci straszne.

najczstsze-obawy-przyszych-mam-7 7 najczęstszych obaw przyszłych mam
flipboard.com

3. Poród będzie traumatycznym przeżyciem

Każda kobieta w ciąży obawia się porodu i jest to całkowicie normalne. Często strach ten narasta, poprzez czytanie traumatycznych opowiadań, które można znaleźć na wielu forach internetowych. Najlepszym sposobem na uspokojenie się i rozwianie swoich wątpliwości, jest spisanie ich na kartkę, a następnie zaprezentowanie jej lekarzowi prowadzącemu. Warto dodatkowo sporządzić dokładny plan porodu, by zawczasu wiedzieć o czym należy pamiętać w ten wyjątkowy dzień. Dzięki temu będziesz doskonale przygotowana, jak i spokojniejsza.

najczstsze-obawy-przyszych-mam-8-e1493054187889 7 najczęstszych obaw przyszłych mam
reddit.com

4. Dziecko urodzi się chore

Jest to jedna z najczęstszych obaw, która nieustannie trapi przyszłe mamy. Dlatego niezwykle istotne są regularne badania, które kontrolują Twoje zdrowie i właściwy przebieg ciąży. Poza tym pozwalają na wczesne wykrycie wszelkich nieprawidłowości i szybkie podjęcie leczenia. Dlatego dobrze jest mówić swojemu lekarzowi prowadzącemu o  pojawiających się objawach i o tym co Cię niepokoi. Nie zapominaj przy tym stosować odpowiedniej diety, która w czasie tych 9 miesięcy ma szczególne znaczenie zarówno dla Ciebie, jak i malucha.

najczstsze-obawy-przyszych-mam-5-e1493053748423 7 najczęstszych obaw przyszłych mam
flipboard.om

5. Karmienie piersią zmieni wygląd biustu

Kobiety równie często trapi zmiana wyglądu ich biustu po naturalnym karmieniu. Obawiają się one, że będzie rozciągnięty oraz zniekształcony. Przede wszystkim należy mieć na uwadze zdrowie dziecka, które potrzebuje mleka matki, do prawidłowego rozwoju. Poza tym odpowiednio dobrany biustonosz, zimne natryski, masaże, specjalistyczne olejki oraz kremy ujędrniające pozwalają zachować piersi w podobnym stanie, w jakim były z przed ciąży. Działając profilaktycznie, nie musisz martwić się o drastyczną zmianę w ich wyglądzie.

najczstsze-obawy-przyszych-mam-1-e1493053764640 7 najczęstszych obaw przyszłych mam
pinterest.com

6. Przedwczesny poród

Kolejną, często występującą obawą jest strach przed przedwczesnym porodem. Towarzyszy temu lęk, że dziecko nie będzie jeszcze w pełni gotowe na przyjście na świat. By temu zapobiec przede wszystkim należy regularnie się badać, trzymać z daleka od wszelkich używek oraz stosować dobrze zbilansowaną dietę. Ponadto w czasie ciąży trzeba pamiętać o zapewnieniu sobie odpowiedniej dawki kwasu foliowego, który skutecznie chroni przed przedterminowym pojawieniem się malucha.

najczestsze-obawy-przyszlych-mam 7 najczęstszych obaw przyszłych mam
flipboard.com

7. Zupełne zatracenie się w macierzyństwie

Prawdą jest, że dziecko wywróci Twoje dotychczasowe życie do góry nogami. Jednak jego pojawienie się na świecie, wcale nie musi równać się z całkowitym zapomnieniem o własnym “ja”. Mimo znalezienia się malucha w centrum uwagi, powinnaś myśleć również o swoich potrzebach. Ich zaniedbywanie może poważnie odbić się na Twoim zdrowiu psychicznym. Dlatego śmiało korzystaj z pomocy innych, by wygospodarować chociaż trochę czasu dla siebie.

najczstsze-obawy-przyszych-mam-2-e1493053800184 7 najczęstszych obaw przyszłych mam
flickr.com

Zamiast skupiać się na obawach i czarnych wizjach, lepiej poświęć tą uwagę swojemu zdrowiu, by zminimalizować ryzyko wystąpienia wszelkich komplikacji w czasie ciąży. Najważniejsze to dbać o siebie i być dobrej myśli!

(źródło: womenshealthmag.com, pregnancyandbaby.com)

Polub nas na Facebook