6 rzeczy, których nie powinnaś robić swojemu dziecku

czego nie robić swojemu dziecku
czego nie robić swojemu dziecku

Opieka nad nowo narodzonym dzieckiem jest niesamowitym doświadczeniem, ale i sporym wyzwaniem dla świeżo upieczonych rodziców. By zapewnić niemowlakowi bezpieczeństwo i prawidłowy rozwój, trzeba przede wszystkim wiedzieć, jakich błędów się wystrzegać. Oto kilka najczęściej popełnianych, których należy unikać!

1. Przegrzewanie dziecka

Może Ci się wydawać, że Twojemu maluchowi jest wiecznie zimno i należy nałożyć na niego, jak najwięcej ubranek. Z jednej strony dzieci potrzebują dużo ciepła, jednak jego nadmiar nie jest wskazany. Nietrudno przesadzić z ilością warstw, dlatego bądź ostrożna, ponieważ możesz łatwo przegrzać niemowlę. Skutkuje to wystąpieniem gorączki bądź odwodnieniem. Dlatego postaraj się ubierać noworodka stosownie do warunków.

czego nie robić swojemu dziecku
flickr.com

2. Pozostawianie brudnej pieluszki

Wydaje się oczywistą sprawą, jednak łatwo o niej zapomnieć. Trzeba mieć to szczególnie na uwadze, ponieważ noworodek często załatwia swoje potrzeby, co oznacza, że w regularnych odstępach czasowych powinno się go doglądać i zmieniać pieluchę. Szczególnie tyczy się to okresów letnich, gdy dziecko może łatwo nabawić się zapalenia skóry bądź bolesnych odparzeń.

czego nie robić swojemu dziecku
pinterest.com

3. Całowanie dziecka przez inne osoby

W pierwszych tygodniach życia dziecka odwiedzają go tłumy bliskich, które chciałyby go poznać i przede wszystkim wyściskać. Jednak bezwzględnie powinnaś chronić malucha przed całusami od coraz to nowszych gości. Otóż tego typu kontakt niesie ze sobą wiele bakterii, które łatwo zadamawiają się w młodym, jeszcze słabym organizmie niemowlaka. W związku z tym jego system immunologiczny nie jest jeszcze wystarczająco silny, by obronić się przed tyloma zarazkami. Dodatkowo w celu zapewnienia mu jeszcze większej ochrony, warto poprosić gości, by przed wzięciem maluszka dokładnie umyli ręce.

czego nie robić swojemu dziecku
flickr.com

4. Nie uspokajanie płaczącego dziecka

Wiele rodziców pozostawia płaczące dziecko mając nadzieję, że samo się uspokoi i zaśnie. Są przekonani, że dzięki temu maluch nie będzie krzyczał za każdym razem, gdy ich nie będzie w pobliżu. Jednak przeważnie nie wiedzą, jak bardzo negatywny wpływ ma to na noworodka. Otóż u płaczącego niemowlęcia wytwarza się kortyzol – hormon odpowiedzialny za stres. Jego nadmiar może uszkodzić kluczowe struktury, dopiero rozwijającego się mózgu. Co więcej, istnieje spore prawdopodobieństwo, że dziecko nabawi się lęków, które trwale zakorzenią się w jego podświadomości. Dlatego tak ważne jest uspokajanie niemowlęcia, ponieważ w ten sposób regulujemy jego układ nerwowy.

czego nie robić swojemu dziecku
flickr.com

5. Porównywanie dziecka z rówieśnikami

Jest to podstawowy błąd wychowawczy, którego powinnaś za wszelką cenę unikać. Należy pamiętać, że Twoje dziecko jest odrębną jednostką, która dojrzewa w swoim tempie. Dlatego nie ma co się przejmować, jeśli w późniejszym czasie zaczyna mówić, czy chodzić niż jego rówieśnicy. Może w zamian Twój maluch prześcignął ich w innej dziedzinie, o której nie zdajesz sobie sprawy. Wobec tego nie ma co się niepotrzebnie stresować i przyspieszać rozwoju swojej pociechy, ponieważ może jedynie jej to zaszkodzić.

czego nie robić swojemu dziecku
flipboard.com

6. Zbytnie stawianie dziecka w centrum uwagi

Generalnie nowo narodzone dziecko wymaga wiele uwagi, jednak nie powinniśmy zanadto stawiać go w centrum. Dlatego, gdy malec śpi, nie musisz ustawiać reszty domowników, by mówili do siebie szeptem i przestali oglądać telewizję czy słuchać radia. Ważne, aby wprowadzić niemowlaka do codziennego rytmu życia. W końcu przyzwyczai się do głośniejszych dźwięków i będzie spokojnie drzemał niezależnie od nich.

czego nie robić swojemu dziecku
flickr.com

Brak doświadczenia w opiece nad noworodkiem jest największym utrudnieniem. Chcąc jak najlepiej dla dziecka, często nieświadomie możesz go krzywdzić. Jednak nie masz się czym martwić, ponieważ z czasem nabierzesz wprawy i będziesz doskonale wiedzieć, co jest najlepsze dla Twojej pociechy.

(źródło: todaysparent.com, onehealth.com)

Polub nas na Facebook