6 rzeczy, których nie powinnaś robić swojemu dziecku

czego nie robić swojemu dziecku
czego nie robić swojemu dziecku

Opieka nad nowo narodzonym dzieckiem jest niesamowitym doświadczeniem, ale i sporym wyzwaniem dla świeżo upieczonych rodziców. By zapewnić niemowlakowi bezpieczeństwo i prawidłowy rozwój, trzeba przede wszystkim wiedzieć, jakich błędów się wystrzegać. Oto kilka najczęściej popełnianych, których należy unikać!

1. Przegrzewanie dziecka

Może Ci się wydawać, że Twojemu maluchowi jest wiecznie zimno i należy nałożyć na niego, jak najwięcej ubranek. Z jednej strony dzieci potrzebują dużo ciepła, jednak jego nadmiar nie jest wskazany. Nietrudno przesadzić z ilością warstw, dlatego bądź ostrożna, ponieważ możesz łatwo przegrzać niemowlę. Skutkuje to wystąpieniem gorączki bądź odwodnieniem. Dlatego postaraj się ubierać noworodka stosownie do warunków.

czego-nie-robic-swojemu-dziecku-300x200 6 rzeczy, których nie powinnaś robić swojemu dziecku
flickr.com

2. Pozostawianie brudnej pieluszki

Wydaje się oczywistą sprawą, jednak łatwo o niej zapomnieć. Trzeba mieć to szczególnie na uwadze, ponieważ noworodek często załatwia swoje potrzeby, co oznacza, że w regularnych odstępach czasowych powinno się go doglądać i zmieniać pieluchę. Szczególnie tyczy się to okresów letnich, gdy dziecko może łatwo nabawić się zapalenia skóry bądź bolesnych odparzeń.

czego-nie-robic-swojemu-dziecku 6 rzeczy, których nie powinnaś robić swojemu dziecku
pinterest.com

3. Całowanie dziecka przez inne osoby

W pierwszych tygodniach życia dziecka odwiedzają go tłumy bliskich, które chciałyby go poznać i przede wszystkim wyściskać. Jednak bezwzględnie powinnaś chronić malucha przed całusami od coraz to nowszych gości. Otóż tego typu kontakt niesie ze sobą wiele bakterii, które łatwo zadamawiają się w młodym, jeszcze słabym organizmie niemowlaka. W związku z tym jego system immunologiczny nie jest jeszcze wystarczająco silny, by obronić się przed tyloma zarazkami. Dodatkowo w celu zapewnienia mu jeszcze większej ochrony, warto poprosić gości, by przed wzięciem maluszka dokładnie umyli ręce.

czego-nie-robi-swojemu-dziecku-1-3-e1492236439302 6 rzeczy, których nie powinnaś robić swojemu dziecku
flickr.com

4. Nie uspokajanie płaczącego dziecka

Wiele rodziców pozostawia płaczące dziecko mając nadzieję, że samo się uspokoi i zaśnie. Są przekonani, że dzięki temu maluch nie będzie krzyczał za każdym razem, gdy ich nie będzie w pobliżu. Jednak przeważnie nie wiedzą, jak bardzo negatywny wpływ ma to na noworodka. Otóż u płaczącego niemowlęcia wytwarza się kortyzol – hormon odpowiedzialny za stres. Jego nadmiar może uszkodzić kluczowe struktury, dopiero rozwijającego się mózgu. Co więcej, istnieje spore prawdopodobieństwo, że dziecko nabawi się lęków, które trwale zakorzenią się w jego podświadomości. Dlatego tak ważne jest uspokajanie niemowlęcia, ponieważ w ten sposób regulujemy jego układ nerwowy.

czego-nie-robi-swojemu-dziecku-1-2-e1492235565556 6 rzeczy, których nie powinnaś robić swojemu dziecku
flickr.com

5. Porównywanie dziecka z rówieśnikami

Jest to podstawowy błąd wychowawczy, którego powinnaś za wszelką cenę unikać. Należy pamiętać, że Twoje dziecko jest odrębną jednostką, która dojrzewa w swoim tempie. Dlatego nie ma co się przejmować, jeśli w późniejszym czasie zaczyna mówić, czy chodzić niż jego rówieśnicy. Może w zamian Twój maluch prześcignął ich w innej dziedzinie, o której nie zdajesz sobie sprawy. Wobec tego nie ma co się niepotrzebnie stresować i przyspieszać rozwoju swojej pociechy, ponieważ może jedynie jej to zaszkodzić.

czego-nie-robi-swojemu-dziecku-1-6 6 rzeczy, których nie powinnaś robić swojemu dziecku
flipboard.com

6. Zbytnie stawianie dziecka w centrum uwagi

Generalnie nowo narodzone dziecko wymaga wiele uwagi, jednak nie powinniśmy zanadto stawiać go w centrum. Dlatego, gdy malec śpi, nie musisz ustawiać reszty domowników, by mówili do siebie szeptem i przestali oglądać telewizję czy słuchać radia. Ważne, aby wprowadzić niemowlaka do codziennego rytmu życia. W końcu przyzwyczai się do głośniejszych dźwięków i będzie spokojnie drzemał niezależnie od nich.

czego-nie-robi-swojemu-dziecku-1-4-e1492235833717 6 rzeczy, których nie powinnaś robić swojemu dziecku
flickr.com

Brak doświadczenia w opiece nad noworodkiem jest największym utrudnieniem. Chcąc jak najlepiej dla dziecka, często nieświadomie możesz go krzywdzić. Jednak nie masz się czym martwić, ponieważ z czasem nabierzesz wprawy i będziesz doskonale wiedzieć, co jest najlepsze dla Twojej pociechy.

(źródło: todaysparent.com, onehealth.com)

Polub nas na Facebook