Jesteś pierwszy raz w ciąży? – 8 rzeczy, które powinnaś wiedzieć

co wiedzieć będąc w ciąży
co wiedzieć będąc w ciąży

Właśnie dowiedziałaś się, że zostaniesz mamą? Czas sprawdzić, jakie zmiany Cię czekają. Przedstawiamy podstawową wiedzę, którą każda kobieta oczekująca dziecka powinna posiadać. Dowiedz się, więc na co być przygotowanym!

1. Bądź przygotowana na rewolucję w organizmie

Przede wszystkim musisz zdać sobie sprawę z tego, że od momentu, gdy zaczniesz nosić w sobie życie, zacznie dziać się wiele niespodziewanych rzeczy w Twoim organizmie. Bądź przygotowana na huśtawki nastrojów, nietypowe zachcianki żywieniowe, jak i znaczne częstsze chodzenie do toalety. Mogą dojść do tego mdłości, obrzęki, skurcze i zmiany skórne. Wszystkiemu winne są buzujące hormony, które będą dawały się mocno we znaki. Pamiętaj, że w przypadku nasilających się objawów lub w razie jakichkolwiek wątpliwości, należy od razu skonsultować się z lekarzem.

co-wiedzie-bdc-w-ciy-7-e1492760456484 Jesteś pierwszy raz w ciąży? - 8 rzeczy, które powinnaś wiedzieć
flickr.com

2. Bierz kwas foliowy

Kwas foliowy to bardzo ważny suplement, którego w diecie przyszłej mamy nie może zabraknąć, ponieważ w dużej mierze przyczynia się do prawidłowego rozwoju płodu. Przede wszystkim chroni go przed rozszczepem kręgosłupa, wadami wrodzonymi i minimalizuje wystąpienie przedwczesnego porodu. Natomiast kobietę w ciąży zabezpiecza przed rozwarstwieniem łożyska i krwotokami. Znajdziesz go w postaci tabletek, ale i w zielonych warzywach. Dlatego zadbaj, by na Twoim talerzu często gościł szpinak, brokuły lub brukselka.

co-wiedziec-bedac-w-ciazy Jesteś pierwszy raz w ciąży? - 8 rzeczy, które powinnaś wiedzieć
flipboard.com

3. Nie ignoruj bolesnych objawów

W czasie ciąży musisz bacznie obserwować swój organizm i zwracać szczególną uwagę na pojawiające się objawy, które mogą sygnalizować poważne nieprawidłowości. Między innymi są to bóle brzucha, silna opuchlizna rąk i nóg, krwawienie oraz duży nacisk na miednicę. Jeśli zauważyłaś niektóre z nich, nie czekaj i udaj się do lekarza, ponieważ mogą być to oznaki sygnalizujące przedwczesny poród lub początki poronienia.

co-wiedzie-bdc-w-ciy-1-e1492760681872 Jesteś pierwszy raz w ciąży? - 8 rzeczy, które powinnaś wiedzieć
flipboard.com

4. W diecie postaw na jakość, a nie na ilość

Istnieje błędne przekonanie, że w ciąży należy jeść za dwóch. Co prawda wzrasta Twoje zapotrzebowanie kaloryczne, aczkolwiek wynosi ono od 300 do 700 kalorii. Dlatego nie musisz się przejadać i pochłaniać ogromnych ilości jedzenia. W zamian powinnaś zwrócić uwagę na to czy Twoje posiłki są pełnowartościowe i odpowiednio zbilansowane. Dlatego komponuj swoje dania w taki sposób, by dostarczały najważniejszych witamin i minerałów, które zapewnią prawidłowy rozwój dziecka.

co-wiedzie-bdc-w-ciy-2-e1492760511335 Jesteś pierwszy raz w ciąży? - 8 rzeczy, które powinnaś wiedzieć
pinterest.com

5. Unikaj niektórych produktów spożywczych

Teraz, gdy spodziewasz się dziecka nie możesz pozwolić sobie na wszystko to na co masz ochotę. Otóż istnieją produkty spożywcze, które wydają się zupełnie nieszkodliwe. Jednak w rzeczywistości ich spożywanie wiąże się z dużym ryzykiem dla płodu. Mowa o surowych rybach i jajkach, niepasteryzowanym mleku, serach pleśniowych oraz owocach morza. Są to smakołyki mogące zawierać niebezpieczne bakterie, z którymi organizm ciężarnej kobiety nie poradzi sobie tak łatwo.

co-wiedzie-bdc-w-ciy-6-e1492760646707 Jesteś pierwszy raz w ciąży? - 8 rzeczy, które powinnaś wiedzieć
pinterest.com

6. Nie bierz leków na własną rękę

Nawet, gdy dopadnie Cię zwykłe przeziębienie nie możesz sięgać po leki, które zażywałaś wcześniej. Musisz być niezwykle ostrożna, ponieważ nawet pozornie nieszkodliwe tabletki, mogą poważnie zaburzyć prawidłowy rozwój dziecka i spowodować wystąpienie wad wrodzonych. Dlatego wszystko powinnaś ustalać ze swoim lekarzem prowadzącym, który powie Ci, co jest dla Ciebie i Twojego maleństwa bezpieczne.

belly-of-pregnant-woman-and-vitamin-pills-in-the-hand Jesteś pierwszy raz w ciąży? - 8 rzeczy, które powinnaś wiedzieć
flickr.com

7. Chodź regularnie na badania

Jest to priorytetowa sprawa. Regularne badania pozwalają wykryć i zapobiec ewentualnym nieprawidłowościom w rozwoju dziecka, zapewniając właściwy przebieg ciąży. Pamiętaj, że działając profilaktycznie zmniejszasz ryzyko wystąpienia wielu komplikacji. Poza tym regularnie kontrolując swoje zdrowie będziesz spać spokojniej, wiedząc, że wszystko jest w porządku.

co-wiedzie-bdc-w-ciy-8-e1492763817296 Jesteś pierwszy raz w ciąży? - 8 rzeczy, które powinnaś wiedzieć
reddit.com

8. Zadbaj o ruch

Jeśli jesteś w pierwszym trymestrze i nie występują żadne komplikacje, spróbuj nieco się poruszać. Nie chodzi o ciężkie treningi, lecz o umiarkowany wysiłek, jak pływanie czy spacerowanie. Jakakolwiek aktywność jest wskazana dla przyszłym mam, ponieważ pozwala utrzymać dobrą kondycję zarówno fizyczną, jak i psychiczną. Dzięki temu kobietom w ciąży będzie łatwiej zachować zdrowie i szybciej powrócić do dawnej formy.

co-wiedzie-bdc-w-ciy-5-e1492760557675 Jesteś pierwszy raz w ciąży? - 8 rzeczy, które powinnaś wiedzieć
reddit.com

Ciąża jest okresem radości i wyczekiwania, ale również czasem pełnym pytań, lęków i obaw. Dlatego najważniejsze, to być dobrze przygotowanym i wiedzieć czego można się spodziewać.

(źródło: whattoexpect.com, huffingtonpost.com)

Polub nas na Facebook