7 oznak, że poród właśnie się zaczął

najczęstsze oznaki porodu
najczęstsze oznaki porodu

Poród to dość skomplikowany proces, do którego organizm musi się przygotować dużo wcześniej. Dlatego warto wiedzieć, na jakie sygnały trzeba szczególnie zwracać uwagę. Jeśli, więc dzień przyjścia na świat Twojego dziecka zbliża się do Ciebie wielkimi krokami, sprawdź które objawy sygnalizują tylko jedno – maluch jest już w drodze! 

1. Nadmierny apetyt lub jego brak

Przed tym długo wyczekiwanym dniem możesz zaobserwować u siebie wilczy apetyt lub zupełną niechęć do jedzenia. Równie często przed samym porodem wielu kobietom towarzyszą wymioty, które są sposobem na oczyszczenie się organizmu. Ponadto, spora ilość przyszłych mam w ostatnich tygodniach ciąży zauważa spadek wagi o kilogram lub nawet półtora. Dlatego bacznie obserwuj swój organizm, ponieważ jeden z tych objawów może wystąpić u Ciebie.

happy-pregnant-woman-with-croissant-buns-at-home 7 oznak, że poród właśnie się zaczął
pinterest.com

2. Odejście wód płodowych

Jest to jedna z pewniejszych oznak, z których można wywnioskować początek porodu. Wody płodowe mogą odejść w momencie, gdy skurcze są regularne i stopniowo się nasilają. Jednak bywa i tak, że uwalniają się przed ich rozpozęciem. Wszystko zależy od organizmu kobiety. Pamiętaj, by wówczas jak najszybciej udać się do szpitala, ponieważ liczy się wtedy każda minuta. Przy tym zwróć uwagę na to, o której godzinie miało to miejsce, by koniecznie przekazać tą informację lekarzowi.

najczstsze-oznaki-porodu-8-e1493207416688 7 oznak, że poród właśnie się zaczął
flickr.com

3. Obniżenie się brzucha

Jest to jedna z pierwszych oznak, które pojawiają się na mniej więcej 3-4 tygodnie przed porodem Jednak niekiedy zdarza się że może mieć to miejsce nawet kilka dni przed. Powodem wyraźnego zejścia brzucha ku dołowi, jest obniżenie się dna macicy, która przygotowuje się do porodu. Dobra wiadomość jest taka, że dzięki temu będzie Ci się znacznie lepiej oddychało.

najczstsze-oznaki-porodu-5-e1493206364991 7 oznak, że poród właśnie się zaczął
pinterest.com

4. Dziwne samopoczucie

Jeśli myślałaś, że największe wahania nastroju masz za sobą, to jesteś w błędzie. Im bliżej porodu, tym zaczną się one bardziej nasilać. Będziesz przechodziła od nagłego stanu euforii do rozpaczy i lęku. Jeśli, więc jesteś w końcowym etapie ciąży i dostrzegłaś u siebie znaczną zmianę w zachowaniu bez większego powodu, to znak, że dzień przyjścia na świat Twojego dziecka jest już blisko!

najczestsze-oznaki-porodu 7 oznak, że poród właśnie się zaczął
flickr.com

5. Ból pleców i ud

Są to bardzo nieprzyjemne bóle, które szczególnie dają o sobie znać przyszłej mamie. Zwykle nasilają się wraz z upływem czasu, kiedy to maluch przygotowuje się do przyjścia na świat. Wszystko przez to, że główka dziecka skierowana jest w kierunku kanału rodnego, co powoduje ucisk nerwów.

najczstsze-oznaki-porodu-9-e1493207753876 7 oznak, że poród właśnie się zaczął
flipboard.com

6. Regularne skurcze

Skurcze regularne są skurczami porodowymi, które mają miejsce w pierwszej fazie porodu. Przyszła mama odczuwa je szczególnie w podbrzuszu. Bardzo istotne jest, aby od momentu ich pojawiania się, liczyć w jakim odstępie czasowym dają o sobie znać. Na samym początku występują mniej więcej co 10 minut i trwają około 30 sekund. Natomiast jeśli pojawiają się co 5 – 7 minut i są odczuwalne przez około 60 sekund bądź dłużej – jest to znak, że Twój malec jest już w drodze i powinnaś, jak najszybciej udać się do szpitala!

najczstsze-oznaki-porodu-7-e1493207115454 7 oznak, że poród właśnie się zaczął
pinterest.com

7. Zmniejszenie się ruchów dziecka przed porodem

Przed samymi narodzinami możesz zaobserwować zmniejszenie ruchów dziecka w brzuchu oraz znacznie lżejsze kopnięcia. Nie musisz się denerwować, ponieważ na końcowym etapie ciąży jest to normalne. Otóż Twój malec jest spokojniejszy, ponieważ skierowany jest ku kanałowi rodnemu. Jest tam o wiele ciaśniej, przez co jego ruchy są bardziej ograniczone.

najczstsze-oznaki-porodu-4-e1493207995263 7 oznak, że poród właśnie się zaczął
flipboard.com

Przede wszystkim należy pamiętać, że zarówno ciąża, jak i poród są sprawą indywidualną każdej kobiety. Dlatego dodatkowo mogą Ci towarzyszyć zupełnie inne objawy. 

(źródło: webmd.com, parents.com)

Polub nas na Facebook