7 kosmetyków, których musisz unikać w czasie ciąży

kosmetyki, których trzeba unikać w czasie ciąży
kosmetyki, których trzeba unikać w czasie ciąży

Ciąża to wyjątkowy czas, podczas którego każda kobieta powinna szczególnie o siebie zadbać. Jednak musi przy tym bardzo ostrożnie dobierać produkty pielęgnacyjne, ponieważ większość z nich okazuje się bardzo toksyczna. Dlatego, jeśli spodziewasz się dziecka dowiedz się, których preparatów unikać, by Twoje maleństwo było całkowicie bezpieczne. Przedstawiamy 7 tych najbardziej szkodliwych!

1. Luksusowe produkty do kąpieli

Jest to zła wiadomość dla kobiet, które lubią brać kąpiel w towarzystwie drogich olejków, płynów czy balsamów. Przeprowadzone badania wykazały, że w skład tego typu produktów wchodzą bardzo niebezpieczne dodatki. Są to mieszanki przeróżnych substancji chemicznych, które niekorzystnie wypływają na zdrowie dziecka. Dlatego w czasie ciąży zrezygnuj z tego typu preparatów, ponieważ ich używanie może poważnie odbić się na zdrowiu maleństwa. W zamian stosuj ekologiczne, składające się wyłącznie z naturalnych składników kosmetyki.

kosmetyki-ktrych-trzeba-unika-w-czasie-ciy-8-e1492527295990 7 kosmetyków, których musisz unikać w czasie ciąży
flickr.com

2. Lakier do paznokci

Nie ma jednoznacznych wyników badań, które wykazywałyby szkodliwość lakieru do paznokci, jednak mimo wszystko radzi się odstawienie go na czas ciąży. Wszystko przez obecność dużej ilości substancji chemicznych, które ulatniają się podczas malowania. Dlatego przyszłym mamom zaleca się zachować szczególną ostrożność i zrezygnowanie z częstego manicure.

kosmetyki-ktrych-trzeba-unika-w-czasie-ciy-1-e1492526079984 7 kosmetyków, których musisz unikać w czasie ciąży
pinterest.com

3. Produkty wybielające zęby

Jeśli spodziewasz się dziecka i planujesz wybielanie zębów, to jesteś zmuszona odłożyć to w czasie. Jak się okazuje tego typu produkty zawierają substancje chemiczne, które wnikając w organizm kobiety, uszkadzają DNA płodu. Z uwagi na to, dane zabiegi stomatologiczne są surowo zakazane również podczas karmienia piersią. W związku z tym nie ryzykuj i poczekaj na śnieżnobiały uśmiech do momentu, aż maluch trochę podrośnie i nie będzie potrzebował matczynego mleka.

Zobacz również: 8 produktów spożywczych, których nie należy spożywać w ciąży 

kosmetyki-ktrych-trzeba-unika-w-czasie-ciy-9-e1492544319352 7 kosmetyków, których musisz unikać w czasie ciąży
flickr.com

4. Lakier do włosów

Każda kobieta w ciąży powinna ich unikać za wszelką cenę, ze względu na obecność ftalanów. Są to bardzo szkodliwe związki chemiczne, które zaburzają gospodarkę hormonalną dziecka. Co więcej przeprowadzone badania dowodzą, że kobiety narażone na ich działanie, zazwyczaj rodziły przedwcześnie. Dlatego, jeśli lakier do włosów jest Twoim codziennym i nieodłącznym elementem stylizacji włosów, natychmiast z niego zrezygnuj!

kosmetyki-ktrych-trzeba-unika-w-czasie-ciy-2-e1492528185375 7 kosmetyków, których musisz unikać w czasie ciąży
pinterest.com

5. Samoopalacze

Wielu lekarzy jest zdania, że należy się ich bezwzględnie wystrzegać, a w szczególności w czasie ciąży. Jak się okazuje, zawarty w nich składnik DHA wyrządza poważne szkody w DNA dziecka. Szczególnie toksyczne okazały się produkty brązujące w sprayu, ponieważ łatwo przedostają się do układu oddechowego matki. Poza tym podczas tych 9 miesięcy Twój organizm może zupełnie inaczej zareagować na tego typu kosmetyk. Nie wyklucza się wystąpienia alergii czy podrażnień skóry. Dlatego z piękną opalenizną musisz poczekać do następnego lata.

kosmetyki-ktrych-trzeba-unika-w-czasie-ciy-3-e1492526145907 7 kosmetyków, których musisz unikać w czasie ciąży
flickr.com

6. Kremy przeciwzmarszczkowe

Istnieje wiele obaw związanych z używaniem kremu przeciwzmarszczkowego w czasie ciąży. Okazuje się, że lęk ten nie jest bezpodstawny. Otóż w skład większości tego typu produktów wchodzi kwas salicylowy, który bardzo niekorzystnie oddziałuje na rozwój płodu. Najlepszym wyjściem jest przerzucenie się na kosmetyki, które wykonano wyłącznie z naturalnych składników. Dlatego w zamian spróbuj skorzystać z cudownych właściwości naturalnych olejków roślinnych, które doskonale nawilżą Twoją skórę.

kosmetyki-ktrych-trzeba-unika-w-czasie-ciy-4-e1492526170498 7 kosmetyków, których musisz unikać w czasie ciąży
flipboard.com

7. Kosmetyki o intensywnym zapachu

Wszelkie mocno pachnące perfumy, balsamy, dezodoranty czy lakiery zawierają wcześniej już wspomniane ftalany. W momencie, gdy przedostaną się do organizmu matki, mogą wyrządzić poważne szkody dziecku – a w szczególności płci męskiej. Otóż dana substancja chemiczna ma działanie feminizujące, która dodatkowo przyczynia się do przedwczesnego dojrzewania. Dlatego na czas ciąży, odstaw na bok wszystkie mocno perfumowane produkty pielęgnacyjne i sięgnij po nieco delikatniejsze, bardziej naturalne kosmetyki.

Zobacz również: 7 aktywności fizycznych, których należy unikać w czasie ciąży

kosmetyki-ktrych-trzeba-unika-w-czasie-ciy-5-e1492526198161 7 kosmetyków, których musisz unikać w czasie ciąży
flickr.com

Produkty te wydają się być niegroźne, jednak wbrew pozorom mogą wyrządzić poważne szkody w małym, dopiero rozwijającym się organizmie dziecka. Dlatego zwracaj szczególną uwagę na skład kosmetyków, by mieć całkowitą pewność, że używane przez Ciebie produkty nie będą zagrażały jego zdrowiu i życiu.

(źródło: babycenter.com, fitpregnancy.com)

Polub nas na Facebook